Semifinals

2018 International Speech Contest Semifinals

The Speech Contest Semifinals lead up to the World Championship of Public Speaking®. Districts are randomly assigned to one of the 10 International Speech Contest Semifinals. Semifinalists advance to the World Championship of Public Speaking at the International Convention in Chicago, Illinois.

Round 1

Contest
District
Contestant
Finalist

Semifinal 1

2 Joseph Carty

Congratulations to Ramona J. Smith

15 Jesse Parent
40 Phil Barth
44 Carlton N. Young
50 Ram Ganapathy
54 Michael S. Mullin
56 Ramona J. Smith
64 Kevin Wilson
68 Kenneth M. LaFrance
87 Eddie Chung Chie Jin
100 Balasubramanian Ilangovan

Semifinal 2

7 Brinn Hemmingson

Congratulations to Wiwiek Najihah Binte Hairudin

17 Sam Walsham
24 Matthew Prose
34 Paulina Gonzalez-Guitron
45 Alan Haehnel
46 Hill Krishnan
80 Wiwiek Najihah Binte Hairudin
81 Annick Jackman
84 Leesa Askew
94 Omei Bongos-Ikwue
103 James David Traywick

Semifinal 3

3 Tom Otstot

Congratulations to J. A. Gamache

23 Rati U. Baijal
43 Chad L. Hart
48 Larry E. Kokko
61 J.A. Gamache
70 Sulei Gu
72 Peter McDermott
86 Roger Caesar
92 Deepak Justin
98 Prathima Madireddy
104 Muhammad Naeem Farzand Ali

Semifinal 4

6 Kenny Ray Morgan

Congratulations to Kenny Ray Morgan

31 Stuart Pink
32 Lindy MacLaine
39 Donny Crandell
55 Alfred Talamantez
62 Paul Artale
73 Ben MacEllen
82 Mohomed Arfath Mohomed Saleem
85 Hongbo Lu
90 Kageni Njeru
105 Melita J. D'Souza

Round 2

Semifinal 5

1 Wendell Jones

Congratulations to Eric Feinendegen

5 Abdul Chohan
30 Eric Feinendegen
36 Michael Price
41 Rupinder Singh
49 David Kapaku
53 William R. Daisak
65 Joseph P. Babcock
66 Joan Bowling
69 Allison Hannon
97 Thomas K.

Semifinal 6

9 Michael Anthony

Congratulations to Al Frederick Lacorte

10 Rob Telecky
16 Kerry N. Austin
20 Kamal Husain Al Shehabi
25 Ed Archangel
29 David C. Hollingsworth
58 Anita Davis
77 Carl Holden
91 Fabio De Sio
101 Gopi Kallayil
F Al Frederick Lacorte

Semifinal 7

4 Vivas Kumar

Congratulations to Kwong Yue Yang

13 Nathaniel H. Stephens
18 Dolphus Cue
19 Kory Thomas May
22 Samuel J. Kammermeier
67 Ju-Hui Chen
71 Deirdre Linehan
75 Neb L. Perez
89 Kwong Yue Yang
102 Sim Bock San

Round 3

Semifinal 8

21 Marcus Anthony Ray

Congratulations to Zifang Su

27 Sanka Perera
28 Stephanie Coleman
51 Loghandran Krishnasamy
52 Aaron Samson
59 John Zimmer
60 Sethu Kotharamath
74 Lloyd George Munyaradzi Mugabe
88 Zifang Su
93 Angeles Oh

Semifinal 9

8 Robert Washington

Congratulations to Kevin Matthew Johnson

26 Kayse Loveless
35 Adam M. Stoll
37 Kevin Matthew Johnson
42 Russ Dantu
76 Marama Carmichael Kishimoto
78 David Philip Otey
83 Mario Lewis
95 Denise L. Banks-Grasedyck
96 Reginald Boaler

Semifinal 10

11 Fred L. Johnson III

Congratulations to Anita Fain Taylor

14 Carlos L. Greene
33 Paul Noor
38 Tim White
47 Anita Fain Taylor
57 Greg Carter
63 Carlos A. Calderin
79 Adel Saleh Aljuhaiman
99 Mahlon Kitching