International Hall of Fame

International Hall of Fame

These awards are for the 2007-2008 program year.


President’s Distinguished Districts

District 82P
M. Venkat, CC

District 85P
Keith E. Ostergard, DTM

District 79*
Philip D’Mello, DTM

District 67*
Jack Tsai, DTM

District 81P
Marlene Hall, ACB, CL

District 51
Keng Kok Chee, DTM 


Select Distinguished Districts

District 71*
Mary Murtagh, DTM

District 59*
Zuzana Grofova, DTM

District 37
Pamela S. Christopher, DTM

District 13
Kalyan K. Sen, DTM

District 15*
Michael R. Rusnack, DTM

District 28*
Karen L. Holland, DTM


Distinguished Districts

District 73
Mike H. Helm, DTM

District 12*
Donald G. Tungate, DTM

District 25
Maurice E. Taitt, DTM

District 36*
Mary Ann Guerra, DTM

District 55
Paula Tunison, DTM

District 68
Anthony C. Castillo Moreno, ACS, CL

District 76
Takashi Suzuki, ACS, AL

District 53*
Will Ryan, DTM

District 1
Rodger Cota, DTM

District 3*
Brenda R. Bird, DTM

District 38
Christopher G. Rio, DTM

District 56
Cynthia St. Dennis, DTM

District 70
Susan M. Haynes, DTM

District 39
Gary W. Pettigrew, DTM

District 27*
Heath Suddleson, DTM

District 40
Bud Watkins, DTM

District 72
Geoffrey M. Trotter, DTM

District 2
Sherry Tuckett, ACS, CL

District 32*
Alan L. Cooke, DTM

District 49
Kevin A. Doyle, DTM

District 52*
Corazon A. Soriano, DTM

District 46
Radhi Spear, DTM

District 8
Barbara K. Kryvko, DTM

District 6
Patricia A. Croal, DTM

District 61
Simon E. Parcher, DTM

District 58*
Douglas W. Wilson, DTM

District 5*
Gail E. Lover, DTM

District 31*
Cherylle Garnes, DTM

District 23
Roy P. Crawford, DTM

District 66
Alice Blake, DTM

District 65
Robert G. Logan, ATMG, CL

District 26
Dana Morgan, DTM

District 10
Timothy L. Juda, ACG, CL

District 77
Sonja Bell, DTM

District 9
Gary L. Hildebrand, DTM

District 62
Bruce A. Frandsen, DTM

District 63*
Katherine B. Padgett, DTM

* District received “Excellence in Leadership Award” for achieving distinguished status for three or more consecutive years, including 2007-2008.



International Speech Contestants

Region I
Richard Hopkins • Club 719-15

Region II
Robert Mackenzie • Club 638-1

Region III
LaShunda Rundles • Club 4533-50

Region IV
Martin Pressé • Club 1432-42

Region V
Colin William • Club 4358-11

Region VI
Charles J. Wilson • Club 7132-13

Region VII
Katherine Morrison • Club 7843-31

Region VIII
Henry Flowers • Club 2500-58

Districts Not Assigned to Regions

Jock Elliot
Club 2572 • District 69
Brisbane, QLD, Australia

Loghandran Krishnasamy
Club 220 • District 51
Puchong, SEL, Malaysia 


International Taped Speech Contestants

1st Place
Dwight Cummings
Club 583498 • Kingston, Jamaica

2nd Place
Rajdeep Manwani
Club 9206 • Bangalore Karnataka, India

3rd Place
William Wang
Club 585 • Shanghai, China


President’s 20+ Award

District 71
Mary Murtagh, DTM, Governor

District 82P
M. Venkat, CC, Governor

District 81P
Marlene Hall, ACB, CL, Governor 


President’s Extension Awards

District 82P
M. Venkat, CC, Governor

District 79
Philip D’Mello, DTM, Governor

District 51
Keng Kok Chee, DTM, Governor


2008 Presidential Citations

Dorothy Cottingham, DTM
Portland, Oregon

Adele J. O’Neal, DTM
Newberg, Oregon

Mike Wilson, DTM
Las Vegas, Nevada

Wilma Springer, DTM
Long Beach, California

Joseph Madley, DTM
Redwood City, California

Roy Crawford, DTM
Albuquerque, New Mexico

JoAnn Edstrom, DTM
Rapid City, South Dakota

Carolyn Kaldy, DTM
Calgary, Canada

Jack Mackey, DTM
Shawnee Mission, Kansas

John Gupta, DTM
Montreal, Quebec, Canada

William Bienia, DTM
Hillsburgh, Ontario, Canada

Ellwyn L. Albee, DTM & Marilyn S. Albee, DTM
Plymouth, Michigan

Ute Brinkmann, DTM
Wallingsford, Connecticut

Dilip Abayasekara, DTM, AS
Camp Hill, Pennsylvania

Gwendolyn May, DTM
Center Point, Alabama

William N. Hodges, DTM
Sun City Center, Florida

Joy Ackrill, DTM
Wellington, New Zealand

Sivanganam Rajaretnam, DTM
Butterworth, Penang, Malaysia

From: 
Email:  
To: 
Email:  
Subject: 
Message: