International Hall of Fame

President’s Distinguished Districts

District 34
Jorge Miguel Gamboa Arvizu, DTM

District 79*
Sonny Varghese, DTM

District 47
Loretta Sandy, DTM

District 51
Sivanganam Rajaretnam, DTM

District 81P
Erich Rene, DTM

District 14
Lee Holliday, DTM 



Select Distinguished Districts

District 60*
Kathleen Wong, DTM

District 59*
Christopher Magyar, ATMG

District 61
Susan A. Dalati, DTM

District 71*
Nicholas Benning, DTM

District 80
Poh Kim Siong, DTM

District 2
Raymond S. Roman, ATMS



Distinguished Districts

District 45
Dan Bell, DTM

District 46
Bibi A. Haddad, DTM

District 77
Mary Lynn Morris, DTM

District 72
John A. Reimers, DTM

District 13
Alhaji M. Buhari, ATMS, CL

District 67*
Steve Tung, DTM

District F
Celly Feraren Adamo, DTM

District 50
Michael G. Goforth, DTM

District 55
Atheria Scott, DTM

District 54*
John T. Willison, DTM

District 3*
Arthur F. Nieto, DTM, PID

District 12*
Scott R. McGookin, DTM

District 40
Michael J. Perez, ATMB

District 58
Fred Broughton, DTM

District 33
James E. Riley, DTM

District 28*
Todd Brockdorf, DTM

District 53
John Lynch, DTM

District 52*
Edwin I. Bernard, DTM

District 27*
Aref N. Dajani, DTM

District 18*
Donald S. Walton, DTM

District 11
Carole Cassady Wandrei, DTM

District 15
Susan M. Baer, DTM

District 5
Cynthia M. Scott, DTM

District 31*
Debra Cartier, DTM

District 4
Kenneth L. Cawley, DTM

District 30
Michael V. Raffety, DTM

District 10
Brenda S. Giguere, DTM

District 7
Alexis R. Mason, DTM

District 65
Sam M. Mehta, DTM

District 73
Geoffrey Leonard Morrissey, DTM

District 49
Gloria Y. Shishido, DTM

District 32*
Alan L. Cooke, DTM

District 63
Anita Monohan, DTM

District 36*
Michael Kevin Heney, DTM

District 9
Chip Larson, DTM

District 16
Arlene Smith Shore, DTM

District 42
Mona L. Cooley, DTM

District 35
Paul T. Hunt, ATMS, CL

District 74
Frances Boshoff, DTM

* District received “Excellence in Lead­ership Award” for ­completing 2006-2007 with three or more ­consecutive years as a Distinguished District. 



International Speech Contestants

Region I
Robert Killen • Club 5442-7

Region II
Bryant Pergerson • Club 7269-33

Region III
Shannon Hills • Club 3536-25

Region IV
Rich Breiner • Club 4571-78

Region V
Rory Vaden • Club 1298-63

Region VI
J. A. Gamache • Club 3604-61

Region VII
Vikas Jhingran • Club 7831-31

Region VIII
Jim Bussey • Club 8370-47

Districts Not Assigned to Regions
Mark Hunter
Club 810587 • Australia

Douglas Kruger
Club 4718 • South Africa



International Taped Speech Contestants

1st Place

Jamie Shen
Club 8698-U • China

2nd Place
D’arcy J. Lopes
Club 676886-81P • Netherlands Antilles

3rd Place
Jared Ouko
Club 4863-U • Kenya



Accredited Speakers

Johnny Campbell
Club 983-30 • Illinois, USA

Ross Mackay
Club 1609 • Ontario, Canada



Top 5 District Newsletters

Transmission Line
District 9
Editor: Marsha Larson, ATMB

Amazing Voice 51
District 51
Editor: Richard Chong, ATMB

Palmetto Toastmaster
District 58
Editor: Donna Boyer, ATMS
Editor: Chakisse Newton, ATMS

Spirit of 60
District 60
Editor: Yvonne Morgan, ACB

Best Moments
District 80
Editor: Deborah Yu, AL
Editor: Wayne Cheng, CTM 



President’s 20+ Award

District 71
Nicholas Benning, DTM, Governor

District 81P
Erich Rene, DTM, Governor

District 79
Sonny Varghese, DTM, Governor



President’s Extension Awards

District 34
Jorge Miguel Gamboa Arvizu, DTM, Governor

District 79
Sonny Varghese, DTM, Governor

District 51
Sivanganam Rajaretnam, DTM, Governor


2007 Presidential Citations
R. Harvey Drdul, DTM
Nanaimo, Canada

Rose W. Johnson-Tsosie, DTM
Bountiful, Utah

Jo Anna McWilliams, DTM
Addison, Texas

Harold Patterson, ACG
Oklahoma City, Oklahoma

Theo W. Black, DTM
Wayzata, Minnesota

Stephen W. Burgin, DTM
Kingsport, Tennessee

Dick Poirier, DTM
Oswego, Illinois

Joan T. Diehl, DTM
Little Rock, Arkansas

Ward Treat, DTM
Beavercreek, Ohio

Kathleen King-Yin Wong, DTM
Toronto, Canada

Bo Bennett, DTM
Sudbury, Massachusetts

Michelè Keighley, DTM
Stafford Heights, Australia

Warwick John Fahy, DTM
Shanghai, China

Ted Corcoran, DTM
Dublin, Ireland

Jean-Robert Lebrun, ATMS/ALS
Port-Au-Prince, Haiti

Keiko Omachi, DTM
Fujisawa, Japan

Jinlan Tomasic, ATMB/CL
Fairbanks, Alaska

Joan Turner, DTM
Gretna, Louisiana

Christine A. Temblique, DTM
Meycauayan, Philippines

Gea Ban Peng, DTM
Singapore

William Benko, ACG
Budapest, Hungary

Shelly Walker, DTM
Winnipeg, Canada

Jaime Pamintuan, DTM
Makati City, Philippines

Elizabeth Segura-Krueger, DTM
Amman, Jordan

From: 
Email:  
To: 
Email:  
Subject: 
Message: