Semifinals

The Toastmasters International Speech Contest Semifinals takes place this August at the International Convention in Las Vegas, Nevada. The winner from each district’s International Speech Contest competes in one of 10 semifinal speech contests. The number of semifinal speech contests conducted at the International Convention has changed from nine to 10 to accommodate district growth.

One winner from each semifinal speech contest participates in the Toastmasters World Championship of Public Speaking. This year, 10 finalists will compete to be the World Champion.

Since the International Speech Contest cycle for this year’s 2015 International Speech Contest Semifinals and World Championship of Public Speaking began prior to July 1, 2015, the contests at the International Convention will be conducted according to the 2014 Speech Contest Rulebook.

Following is the official list of assignments for Toastmasters International Speech Contest Semifinals. Districts have been randomly assigned to a semifinal speech contest and are listed in numerical order.

PREVIOUS YEARS WINNERS

Click on a semifinal below to view a complete list of contestants.

Round 1 2:30 p.m. Round 2 5 p.m. Round 3 7:30 p.m.
Semifinal Speech Contest 1 Semifinal Speech Contest 5 Semifinal Speech Contest 8
Districts
11, 15, 20, 29, 52, 53, 54, 69, 95
Districts
13, 28, 31, 38, 40, 61, 70, 82, 97
Districts
16, 34, 43, 46, 47, 57, 66, 86, 91, 92
Semifinal Speech Contest 2
Semifinal Speech Contest 6 Semifinal Speech Contest 9
Districts
10, 33, 39, 41, 44, 63, 78, 85, Founder’s
Districts
03, 07, 14, 27, 30, 64, 68, 72, 73, 75
Districts
08, 09, 19, 23, 35, 58, 71, 80, 83, 93
Semifinal Speech Contest 3 Semifinal Speech Contest 7 Semifinal Speech Contest 10
Districts
04, 17, 22, 26, 36, 49, 60, 74, 79, 89
Districts
01, 06, 50, 56, 59, 67, 81, 84, 96
Districts
02, 18, 21, 45, 48, 55, 62, 76, 77, 94
Semifinal Speech Contest 4
Districts
05, 12, 24, 25, 32, 37, 42, 51, 65, 87



Semifinal Speech Contest 1
District Member Name City and State Country
11 Gil Michelini Fishers, Indiana United States
15 Dwight Edwards Boise, Idaho United States
20 Koka Prasad Doha Qatar
29 Sabine Kvenberg Fredericksburg, Virginia United States
52 John Keesee Porter Ranch, California United States
53 Barbara A. Kenney New Fairfield, Connecticut United States
54 Steve Van De Walle Silvis, Illinois United States
69 Michael Doohan Daisy Hill, Queensland Australia
95 Thomas Rose Cologne Germany



Semifinal Speech Contest 2
District Member Name City and State Country
10 Kitty Brandal Huron, Ohio United States
33 Marisa Shadrick Henderson, Nevada United States
39 Donny Crandell Reno, Nevada United States
41 Aditya Maheswaran Mumbai India
44 Carlton Young Ellenwood, Georgia United States
63 Carlos A. Calderin Chattanooga, Tennessee United States
78 Neal Blossom Helena, Montana United States
85 Sherrie Su Tianjin China
Founder's District Daniel Midson-Short Dana Point, California United States



Semifinal Speech Contest 3
District Member Name City and State Country
4 Kirubakaran Periyannan Santa Clara, California United States
17 Vijayakumar Vijayaratnam Wiletton, Western Australia Australia
22 Edward Young Sedgwick, Kansas United States
26 Kelsey Robb Denver, Colorado United States
36 Joey N. Jones Silver Spring, Maryland United States
49 Cain Kamano Honolulu, Hawaii United States
60 Ande Clumpus Toronto, Ontario Canada
74 Zoya Mabuto Johannesburg South Africa
79 Abdallah R. Aljurf Riyadh Saudi Arabia
89 Wong Kit Ying Kitty Hong Kong



Semifinal Speech Contest 4
District Member Name City and State Country
5 Prabhu Kandasamy San Diego, California United States
12 Cindy Carpenter Corona, California United States
24 Eric Beba La Vista, Nebraska United States
25 Ed Archangel Keller, Texas United States
32 Madonna Boclair Hanna Ruston, Washington United States
37 Darnell Badger Harrisburg, North Carolina United States
42 Russ Dantu Calgary, Alberta Canada
51 Johan Ooi Keng Kee Kuala Lumpur Malaysia
65 William Powell East Rochester, New York United States
87 Sivaneswaran Thangavelu Kuala Lumpur Malaysia



Semifinal Speech Contest 5
District Member Name City and State Country
13 Michael W. Stanley Crescent, Pennsylvania United States
28 Steve Helwig Perrysburg, Ohio United States
31 Wayne Richard Braverman Bedford, Massachusetts United States
38 Dan Hershey Lititz, Pennsylvania United States
40 Phil Barth Williamsburg, Ohio United States
61 Oren Weintraub Montreal, Quebec Canada
70 David Griffiths Sydney, New South Wales Australia
82 Mohomed Arfath Mohomed Saleem Colombo Sri Lanka
97 Arnulfo S. Aniel Bangkok Thailand



Semifinal Speech Contest 6
District Member Name City and State Country
3 Michael Desiderio Gilbert, Arizona United States
7 Libra Forde Happy Valley, Oregon United States
14 Connie Carey Macon, Georgia United States
27 Clarence Featherson Silver Spring, Maryland United States
30 Eric Feinendegen Gurnee, Illinois United States
64 Michael Bayer Winnipeg, Manitoba Canada
68 Chic Miller New Orleans, Louisiana United States
72 Matthew Colcombe Wellington New Zealand
73 Bharat Sangekar Port Melbourne, Victoria Australia
75 Vincent C. Juan Davao City Philippines



Semifinal Speech Contest 7
District Member Name City and State Country
1 Patrick Hammond Los Angeles, California United States
6 Eric Schurr West St. Paul, Minnesota United States
50 Monica Dirden Mesquite, Texas United States
56 Darryl W. Sims, Jr. Houston, Texas United States
59 Antonio Meza Paris France
67 Diana Watson Taichung Taiwan
81 Sharon A. Layne Philipsburg Sint Maarten
84 Mark Gai Winter Haven, Florida United States
96 Reginald Boaler Richmond, British Columbia Canada



Semifinal Speech Contest 8
District Member Name City and State Country
16 Michael Boatman Oklahoma City, Oklahoma United States
34 William Knight Mexico City Mexico
43 Angela Belford Fayetteville, Arkansas United States
46 Tommy Hoard Brooklyn, New York United States
47 Keith Herring Coconut Creek, Florida United States
57 James L. Jeffley Richmond, California United States
66 Virgil Thornton, Sr. Hampton, Virginia United States
86 Roger Caesar Brampton, Ontario Canada
91 Jeremy D. M. Robinson London England
92 Ajay Chitharanjan Bangalore India



Semifinal Speech Contest 9
District Member Name City and State Country
8 Tawanna Watson Collinsville, Illinois United States
9 Mike Anthony Yakima, Washington United States
19 Kory May Iowa City, Iowa United States
23 Byron Taylor Spring, Texas United States
35 Michael Frohna Green Bay, Wisconsin United States
58 Geneva Anderson Taylors, South Carolina United States
71 Jim Gregory Manchester United Kingdom
80 Manoj Vasudevan Singapore Singapore
83 Kevin Moulton Basking Ridge, New Jersey United States
93 Robert "Bob" Kienzle Seoul Republic of Korea



Semifinal Speech Contest 10
District Member Name City and State Country
2 Jackie Bailey Renton, Washington United States
18 Brian Olds Baltimore, Maryland United States
21 Martin Moreau Victoria, British Columbia Canada
45 Joseph Grondin Moncton, New Brunswick Canada
48 Michael M. Williams II Bradenton, Florida United States
55 Michael Carr Austin, Texas United States
62 DeAndre Carter Lansing, Michigan United States
76 Naoki Tamura Tokyo Japan
77 Nelson Ortega Mobile, Alabama United States
94 Emmanuel Fadahunsi Lagos Nigeria